Ela - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Petra E. Martinková: Ela z Bylinkovej záhrady
Vydavateľstvo Matice slovenskej 2023

Rozprávkový príbeh Ela z Bylinkovej záhrady je určený pre čitateľov od deviatich rokov. Napísala ho Petra E. Martinková, ktorá píše pre deti pod pseudonymom a v profesijnom živote sa venuje odbornej reflexii detskej literatúry. Príbeh ilustrovala Naďa Čeklovská, maliarka a fotografka.
Vo fantazijnej autorskej rozprávke prebýva v domčeku, situovanom v záhrade, malá Ela. Dievčatko spolu so svojimi neobyčajnými priateľmi oživuje záhradný priestor, vysádza, seje a zbiera úrodu, dôsledne sa stará o svoju záhradu a fantastických priateľov i pomocníkov. Medzi nimi sú čajník Hugo, sitko na čaj, fialka Filoména aj kukučka. Avšak mnohí z jej blízkych začínajú tušiť, že záhrada nie je obyčajná, ale zázračná. Všetko v nej vyrastá a prerastá očakávania malých aj veľkých. A keď prichádza neskorá jeseň, aj Ela zisťuje, že záhrada nie je iba výsledkom jej tvorby a dôslednej starostlivosti...
V druhom pláne príbehu totiž možno vytušiť spisovateľkinu iniciatívu, ktorá Elin svet pomáha vytvoriť a o ktorej sa vypovie v textových segmentoch vysádzaných kurzívou.
Rozprávkový príbeh Ela z Bylinkovej záhrady je vyjadrením silnej ľudskej túžby po zázračnosti v životnom príbehu každého z nás, v ktorom sa chcenie a tvorivosť môžu zúročiť, a tak nadobudnúť podobu fantastického sveta, v ktorom nič nie je nemožné.
Z kompozičného hľadiska je rozprávková próza rozčlenená do desiatich kapitol (Ela a spol., Ráno ako maľované, V Bylinkovej záhrade, Obed bez skrývačky, Veľká porada, Záhradný tanec, Prekvapenie, Záhradná slávnosť, Jesenné blues, Snívanie v lístí) a vyústi do prekvapivej pointy.
Ilustrácie citlivo nadväzujú na textovú zložku rozprávkového príbehu, prepájajú prírodné motívy, ktoré odzrkadľujú osobitosti, detaily, ba krásno bylinného sveta, s fantastickým svetom rozprávkových bytostí; čierno-biele motívy a obrazy s ich farebným stvárnením, aby sa tak mohol naplniť zmysel príbehu o zázračných aspektoch ľudského bytia.
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah