Haugova_pribinovrad - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Štátne vyznamenanie Mile Haugovej
Štátne vyznamenanie Mile Haugovej z rúk prezidentky je ocenením významu krásy a jemnosti neviditeľného sveta za BÁSŇOU

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky 1. januára 2023 udelila prezidentka Zuzana Čaputová štátne vyznamenania 28 osobnostiam vedy, kultúry a ďalších oblastí spoločenského života.
Poetka Emília Haugová získala Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR, najmä v oblasti literatúry.
Narodila sa 14. júna 1942 v Budapešti, ale vyrastala a dospievala na juhozápade Slovenska. Po skončení druhej svetovej vojny sa rodičia usadili na juhu Slovenska.
 
Po maturite na gymnáziu v Leviciach študovala v rokoch 1959 - 1964 na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre. Po jej skončení pracovala ako agronómka v Rimavskej Sobote.
 
V roku 1965 začala učiť na Strednej poľnohospodárskej technickej škole v Leviciach. Po sovietskej invázii v auguste 1968 emigrovala do Kanady, odkiaľ sa však po roku vrátila naspäť na Slovensko.
 
Pracovala ako učiteľka, od roku 1985 bola redaktorkou časopisu Romboid. Knižne debutovala pod pseudonymom Mila Srnková až v roku 1980 zbierkou Hrdzavá hlina. Po debute sa predstavila zbierkou ľúbostných básní Premenlivý povrch (1983) a svet modernej ženy reflektovala v knihe Možná neha (1984). V roku 1990 uverejnila zbierku intímnej lyriky Čisté dni.
 
Na niektoré témy nadviazala aj v nasledujúcich zbierkach Atlas piesku (2001), Archívy tela (2004), v autobiografickej próze Zrkadlo dovnútra (2009) a v básnických knihách Pomalá lukostrelkyňa (2010) či Rastlina za ohradou sna (2017). Patrí k najprekladanejším slovenským autorkám.
 
V roku 2008 udelili Mile Haugovej (ako znie jej literárny pseudonym) Cenu Klubu nezávislých spisovateľov za zbierku Miznutie anjelov. Prémiou Literárneho fondu za pôvodnú tvorbu ju ocenili v rokoch 2005, 2007 a 2009. Cenu Dominika Tatarku za rok 2013 jej udelili za knihy Tvrdé drevo detstva a Cetonia aurata. Prestížnu Európsku literárnu cenu Vilenica dostala v roku 2020.
 
 
Drahá Mila,
srdečne blahoželáme, želáme veľa zdravia, pokoja a radosti, prajeme veľa tých tichých zábleskov, z ktorých sa rodí báseň, taká prepotrebná pre tento svet.
V mene všetkých členov KNS
Judita Kaššovicová
 
FOTO TASR - Pavol Zachar
 
 
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah