Levicky2017 - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Básnik Gabriel A. Levický čítal v Bratislave
 
Básnik slovenského pôvodu, žijúci v USA, Gabriel A. Levicky predstavil  10. októbra 2017 svoju básnickú tvorbu záujemcom novodobej poézie, čerpajúc taktiež zo svojej samizdatovej tvorby v kaviarni KÚT, pri Michalskej bráne v Bratislave.
Gabriel A. Levický tvorí dvojjazyčne a čítal z piatich publikácií. Ako prvú predstavil slovenskú samizdatovú zbierku NEZNÁMA POÉZIA č. 1, po tom nasledovalo čítanie z druhej zbierky, nadvazujúcej na NP č. 1 v angličtine — THE UKNOWN POETRY N. 2.  Po nej čítal zo svojej zbierky vydanej v USA (B)LACK & (W)HITE WET PAINT POEMS (čierno-biele čerstvo natreté básne), a napokon v preklade i z dvoch antológií — THERE IS NO PLACE TO GO BUT HOME (NIČ NIE JE LEPŠIE, NEŽ NÁVRAT DOMOV) a POEMS 'BOUT LOVE & HATE (BÁSNE O LÁSKE A NENÁVISTI). Okrem básnika jeho tvorbu čítali aj dvaja prekladatelia Tamara Archlebová a Daniel Lecivký Archleb. Poetické posedenie sa ukončilo otázkami a odpoveďami určenými na čiastocné rozoberanie poetického pohľadu na veci a udalosti vôkol nás.
 
Tamara Archlebová oboznámila publikum s ďalším čítaním v kaviarni Papierový mesiac v Bratislave 14. 10. 2017, určenom pre milovníkov poézie, ktorí nemohli prísť na prvé čítanie.
Tvorba básnika Gabriela A. Levickéhoho predstavuje jeho pohľady na svet, okorenené formujúcimi vplyvmi modernej tvorby – od džezu, cez americkú beatovú generáciu, surreal, dada. Patrí tiež do malého okruhu slovenských signatárov dnes už legendárnej Charty ´77, čo vtedy znamenalo kruté prenasledovanie ŠTB a pokusy o jeho umlčanie. Nepodarilo sa im to...
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah