ceskispisovatelia - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Obnovenie a zintenzívnenie vzťahov

Na pôde českého veľvyslanectva v Bratislave sa v stredu 24. mája 2017 stretli zástupcovia Rady AOSS a zástupcovia  Klubu českých a slovenských spisovatelů. (Išlo o individuálnych členov bývalého Klubu pražských spisovatelů, či zástupcov spisovateľských spoločností). Po vrelom privítaní p. velvyslankyňou Líviou Klausovou a predstavení jednotlivých zástupcov spisovateľských organizácií sa ich rokovania týkali budúcej spolupráce oboch spisovateľských organizácií.

Účastníci sa dohodli na nasledovnom:
 
1) Na príprave a vydaní antológie českej a slovenskej poézie pri príležitosti výročia roku 1918. Bude obsahovať najvýznamnejších diela žijúcich autorov v predbežnom počte 18 – 25.
 
2) Príprava realizácia 2. ročníku konferencie Průniky/Prieniky české a slovenské literatury po roku 1992 na tému: „Angažovaná literatúra, angažovaní spisovatelia”. Konferencia sa uskutoční v neskorú jeseň v Bratislave.
 
Čas konference - předběžně pozdní podzim.
 
3) Nadviazanie na tradíciu štvťročníka českej a slovenskej literatúry Zrkadlenie/Zrcadlení v elektronickej forme (pdf), v víziou obnovenia aj printovej verzie.
 
4) Podpora vzájomnej recenzentskej spolupráce v časopisoch ako Literárny týždenník, Literární noviny, LUK atď.
 
5) Rozvíjanie a podpora účasti na vzájomných aktivitách ako Dni slovenskej poézie v rámci Minifestivalu slovenského divadla a kultúry v Prahe atď.
 

Účastníci stretnutia:
 
1) Vladimíra Komorovská, predsedníčka AOSS
2) Dagmar Inštitorisová, predsedníčka KNS
3) Jozef Leikert, predseda KSLF
4) Milan Richter, predseda SC PEN
5) Anton Hykisch, podpredseda SC PEN
6) Mária Bátorová, niekdajšia predsedníčka KNS a SC PEN
 
Za Klub českých a slovenských spisovatelů (Slovenský literárny klub v Českej republike, Asociace nezávislých médií, Unie českých spisovatelů, Slovensko-česká scéna):
Lubomír Brožek, předseda Klubu českých a slovenských spisovatelů Viktoria Hradská
Petr Žantovský
Radovan Rybák

Dagmar Inštitorisová


 
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah