Sedlnice - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Sedlnice – nech je veselo aj na webe KNS
 
Bol jeden z mála krásnych májových dní, presne vhodný na malý výlet, či návštevu priateľov. Bol to sviatočný deň s dátumom 8. máj 2019. Obec Sedlnice v okrese Nový Jičín od rána pripravovala stretnutie miestnych autorov  literárnej tvorby.  Organizátorom bolo Kulturní a informační centrum Sněženka, Sedlnice na čele s Josefom Odstrčilom, v hudobných kruhoch známym pod menom Kulatý. Keďže Kulatý Odstrčil  rozvíja dlhoročné česko-slovenské vzťahy v oblasti hudobnej, veľmi ľahko ich rozšíril aj na vzťahy v oblasti literárnej.
 
8. mája sa konala v Sedlniciach I.sedlnická čtenice amatérských tvůrců, na ktorej sme s Erikom Ondrejičkom prijali úlohu porotcov.  Po vyhlásení výsledkov sme ju vymenili za úlohu  účinkujúcich vo vlastnom autorskom programe spolu s hudobníkom a spevákom Jurajom Turtevom, ktorý zhudobnil a interpretoval naše autorské texty.
 
Zlatú korunku krásnemu slnečnému dňu nasadila spoločná návšteva miesta, kde tvoril nemecký romantický básnik  Joseph Eichendorff (1788 – 1857), ktorý žil na svojom panstve v Sedlniciach okolo roku 1845. Joseph Eichendorff opisuje svojmu priateľovi  Sedlnice  ako kúzelný kraj, kde je možné nájsť úplný pokoj. Rád sa prechádzal lesom, kde mal svoj obľúbený strom – dub, ktorý tu stojí  dodnes a nesie básnikovo meno. A my sme mali možnosť prejsť touto kúzelnou krajinou, a nielen to. Sedlničania vzdávajú úctu básnikovmu milovanému miestu aj novým stromoradím popri ceste, ktorá vedie k dubu, nazývanému Josefův dub. A 8. mája do tohto stromoradia pribudli tri mladé vŕby, ktoré sme vlastnoručne zasadili v prítomnosti Rostislava Recmana, starostu obce Sedlnice. Vrbičky poezie ako sme ich nazvali, sa ujali. V rámci slovensko-českých či česko-slovenských kultúrnych vzťahov je tu pekná symbolika. A ak do toho zahrnieme aj nemeckého romantického básnika Josefa Eichendorffa, alebo v prvom rade jeho, tak je to symbolika univerzálna.

Text: Judita Kaššovicová. Foto: Lenka Malinová
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah