Vadkerty_prezident - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Madeline Vadkerty: Slovutný pán prezident (vyd. Absynt, 2020)

Američanka žijúca v Bratislave Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu na Slovensku. Holokaust sa neodohral len v dobytčích vagónoch a plynových komorách táborov smrti. Prvé dejstvá prebiehali v tichej beznádeji za zatvorenými dverami bytov, tam, kde nešťastní a ponížení ľudia písali svoje zúfalé prosby prezidentovi Tisovi. Očakávali od neho záchranu, milosť a pomoc v ťažkých chvíľach, do ktorých sa dostali po vydaní rozsiahlych protižidovských zákonov.

Madeline Vadkerty pátrala aj po ďalších osudoch pisateľov týchto listov. A boli to zväčša tragické osudy. V knihe Slovutný pán prezident ponúka trinásť silných dokumentárnych poviedok, ktoré otvárajú málo známe kapitoly holokaustu na Slovensku. Ukazuje nimi, ako protižidovská politika vojnového Slovenského štátu ničila životy obyčajných ľudí, ktorých považovala za občanov druhej kategórie len preto, že boli Židia. Všetky kroky, ktoré štát podnikal, totiž mali jediný cieľ – raz a navždy sa ich zbaviť.
Madeline Vadkerty sprevádza čitateľov aj svojím výskumom, a tak sa celkom prirodzene stávame svedkami otvárania nezahojených bolestivých rán našej nedávnej histórie.
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah